LEVIKOM TEGI ÄRA – toetasime IT ja internetiga suurüritusi „Arvamusfestival“ Paides ning golfi Eesti meistrivõistlused Valgerannas. Pane sinagi meid proovile!

Suvi hakkab vaikselt üle minema sügiseks, mida mõistame eelkõige läbi jahedama ja vihmasema ilma, pimedamate õhtute aga ka liiklustiheduse ja tõsimeelsete jalakäijate kasvu läbi. Ühes suve lõppemisega saab läbi ka intensiivne väli- ja asulaväliste ürituste hooaeg. Paljud vahvad üritused eeldavad tehnilisi erilahendusi, et kohapeal saaks toimuda kvaliteetne ja kõikide mugavustega teostus. Ürituse korraldaja/läbiviija jaoks on soodsam luua ajutine nn ühe hooaja põhine lahendus, sest selle saab kasutusele võtta mõne päeva või nädala jooksul (sõltub peamiselt seadmete-materjalide tarneaegadest).

Levikomi internetiühendus ja sellel baseeruvad teised teenused on suurepärased lahendused sellisteks juhtudeks. Virtuaalfiiber tehnoloogiaga edastatakse välisühenduse signaal kliendi juurde kaablivabalt, sealjuures kvaliteedilt järelandmisi tegemata – parameetritelt ja võimalustelt samaväärne fiiberoptilise kaabliühendusega. VirtuaalFiibri kasutuselevõtt on aga keskmiselt 10 korda soodsam, seda nii rahalisest mõttes kui ajas mis kulub lahenduse kasutuselevõtuks.

Lõppeval suvel avanes Levikomil mitu head võimalust oma lahendusi ja meeskonda suurematel-väiksematel väliüritustel proovile panna ning kasutajatele osalemisest suuremat rõõmu pakkuda. Järgnevalt tutvustame neist kahte – Paides toimunud Arvamusfestivali ning Pärnumaal Valgerannas toimunud golfi Eesti meistrivõistlusi.

Paide arvamusfestival

Arvamusfestival toimus Paide linnas juba viiendat korda, tuues kokku 9000 inimest kaasa mõtlema 160 arutelus. Festivali alale mahtus üle 50 erineva tegevuskoha, sh 20 aruteluala millest nii mõnestki tehti otseülekandeid televisiooni ja raadioeetrisse. Levikomi poolt tarnitud wifi teenus ja interneti ühendus olid seekord mõeldud peamiselt korraldajatele ja külaliste teenindamisega seotud osapooltele. Signaaliga kaetavaid punkte oli palju, samuti olid erinevatel kasutajatel erinevad soovid. Seetõttu tuli tegeleda samaaegselt mitme teemaga. Tulemused olid head – kõikide soovid täideti ning lahendus toimis suurepäraselt. Ürituse kohta leiab lisalugemist kodulehelt www.arvamusfestival.ee aga ka Levikomi uudisest siit.

Eesti meistrivõistlused löögimängus Valgerannas

Valgerannas Pärnumaal võeti mõõtu golfis, kui selgitatid Eesti meistrid löögimängus. Delfi TV soovis teha üritusest otseülekannet, kuid kohapeal puudus selleks vajalik tehniline lahendus. Levikom võttis väljakutse vastu ning paari päevaga loodi kohapeale ülikiire 100/100 mbit/s internetiühendus kaablivaba VirtuaalFiiber tehnoloogia baasil. Nii võistlus kui ülekanne toimusid oodatud tasemel ja kvaliteedis. Lisainfot Valgeranna golfi kohta leiab kodulehelt www.wbg.ee. Ürituse ja lahenduse kohta saab lugeda lisa Levikomi uudisest siit.

Algamas on uus hooaeg, kus üritused kolivad rohkem siseruumidesse. Samuti hakatakse joonistama plaane järgmiseks hooajaks, mis tõotab tulla veelgi põnevam juba seetõttu, et ühtib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rõõmustamistega. Levikomi pädevuses on nii välilahenduste kui ka siseruumide võrkude loomine – kirjutage meile ning leiame sobiva lahenduse, mis maksimeerib nii korraldaja kui külalise rahuolu (kestku üritus kasvõi paar tundi). Väljakutsed (nn challenge’id) on oodatud minu e-posti aadressil kuno.peek@levikom.ee või klienditeeninduse üldaadressil tugi@levikom.ee. Räägime!

 

Teid tervitab,

Kuno Peek
Levikomi teenuste juht

Septembris lüüakse eeter uusi saateid täis – lühiülevaade kuidas olla nutikas vaataja

Eestis on jätkuvalt kombeks öelda „kõik on uus septembrikuus“, sest siis liiguvad inimesed tagasi (ja ka edasi) linnadesse ning algab uus õppeaasta, uus ärihooaeg aga ka uued meelelahutuse hooajad. Septembriga tulevad kaasa ka jahedamad ja pimedamad ning sajusemad õhtud, mistõttu tõuseb hästi esile televiisori võlu. Paljud telekanalid toovad uued hooajad ja uued saated ekraanile just septembris. Nii läheb ka sellel septembril. Levikom tutvustab lühidalt mida on oodata.

TV3

TV3 rõõmustab telesõpru juba hittideks tõusnud sarjade uute hooaegadega – järje saavad teiste seas  „Padjaklubi“, „Papad mammad“, „Kättemaksu kontor“, „Su nägu kõlab tuttavalt“, „Suletud uste taga“, „Hüpnotisöör“ jpt. Uued tulijad on tippnäitlejate kahurväega põnevussari „Merivälja“, tõsielusari „Me saime lapse“ ning matkasaade „Reis Siberi südamesse: Baikal“. Uuri lisa www.tv3.ee.

Kanal 2

Kanal 2 rõõmustab vaatajaid uute järgedega sarjadele „Pilvede all“, „Kodutunne“, „Naistevangla“ jpt. Ka “Suur komöödiaõhtu“ naaseb alates 28. septembrist, neljapäeviti kell 20.00. ekraanile uute naljade, uute tegelaskujude ja täielikult uuenenud näitlejate seltskonnaga (vaata treilerit). Uutest sarjades ja saadetest tasub näiteks välja tuua:

 • Nukumaja – uus kodumaine põnevussari on pungil särisevaid intriige, erutavaid saladusi ja keerulisi suhtedraamasid. Alates 11. septembrist, esmaspäeviti kell 21.30. Vaata treilerit
 • Kiired ja ilusad Gruusias – Lõbus ja hoogne seiklussaade viib Gruusiasse neli vägevat meelelahutajat. Tanel Padar läheb seiklusele vastu koos Ott Sepaga, Sepo Seemann on enda paariliseks kutsunud Ago Andersoni. Alates 28. septembrist, neljapäeviti kell 20.00. Vaata treilerit
 • KMD klubi – Suur huumorishow toob ühele lavale kokku Eesti tippkoomikud ja näitlejate koorekihi. Igas saates sünnib kordumatu etendus, kui stuudiopubliku ees etendavad sketše Eesti näitlejad ja meelelahutajad. Alates 10. septembrist, pühapäeviti kell 19.35. Vaata treilerit

ERR

Rahvusringhäälingu telekanalitel ETV ja ETV2 on samuti mitmeid uuendusi. Uues kuues ja mitme uue saatejuhiga hakkab inimesi äratama saade „Terevisioon“. Uut hooaega alustavad ka vanad head saated „Ringvaade“ ja „Pealtnägija“. Uute osadega rõõmustavad vaatajaid armastatud sarjad „Koduigatsus“ ja „Inspektor George Gently“. Uutest saadetest on eetrisse tulemas lõbus reisisaade „Meie Eestid“, teaduse ja igapäevaelu segunemine hakkab toimuma saatesarjas „Uudishimu tippkeskus“, sama elukutse erinevaid esindajad vaadeldakse saatesarjas „Töörööbikud“ jpt. ETV krimisarjad saavad lisa ka „Midsomeri mõrvade“ järje näol ning uue krimisarjaga „Lõksus – tapja meie seas“.

Põnevat vaatamist on palju ja tihti on saated kattuvad. Nutikad vaatajad lahendavad need mured lisateenustega järelvaatamine-salvestamine ja lisavaatajakohad. Levikomi TV teenuse järelvaatamise lisateenuses saab vaadata kuni 30 telekanalit ajas tagasi kuni 7 päeva. Teenus katab ära ka salvestamise funktsionaalsuse – puudub vajadus panna käsitsi lemmiksaateid salvestama, sest Levikomi poolt on nende ja kõikide teiste eetris olnud saadete kättesaadavus mugavalt tagatud. Mitme samaaegse vaatamissoovi mured lahendab lisavaatajakohtade rakendamine – Levikomi TV teenus võimaldab rakendada kuni 5 lisa vaatajakohta (ehk et iga pereliige saab vaadata oma telekat). Lisaks on saadaval ka wifi teel toimivad digiboksid, mis võimaldavad vaadata telekat seal kus pole eelnevalt veetud vajalikke sidekaableid – vaata telekat kasvõi aias või rõdul. Mugavustega TV-teenuse ja kaablivaba virtuaalfiiber interneti püsiühenduse saad tellida Levikomi klienditeeninduselt telefoni teel numbrilt 1213 või e-postiga aadressilt tugi@levikom.ee. Võta ühendust ja räägime!

 

Teleelamuste rohket sügist soovib

 

Kuno Peek

Teenuste juht

ARVUTIKOOL: kuidas panna enda kasuks tööle kahtlased klaviatuuri klahvid F1…F12?

Levikomi üheks põhitegevuseks on IT teenused, mille raames tegeleme äriklientide IT süsteemide ja töökohtade haldamisega, arendamisega jms. Kõige muu hulgas nõustame ka ettevõtete töötajaid, kuidas nende kasutusse antud IT seadmeid ja tarkvara tõhusalt kasutada.

Sellel kuul jagame teiega nippe klaviatuuri kasutamisest – kuidas panna enda kasuks tööle klaviatuuri ülemisel real olevad F-tähega ja numbriga nupud (F1….F12). Statistika näitab, et 90% arvutikasutajaid neid nuppe süsteemselt ei kasuta. Tegelikult on nende taga väga head funktsioonid, mis võimaldab mõnusamat kasutajakogemust ja ka aja kokkuhoidu!

Saame siis nende nuppude alla „peidetud“ funktsioonidega tuttavaks (ehk mis juhtub, kui neid klahve vajutada mingi tarkvara kasutamise ajal):

 • F1 – avab enamikes programmides abi (Help) akna, millest saab otsida täiendavaid juhiseid tarkvara kastamiseks.
 • F2 – võimaldab ümbernimetada valitud faili või folderit failihalduse programmides (nt File Exploreris).
 • F3 – algatab otsingu funktsiooni failihalduse programmides (nt File Exploreris).
 • F4 – kui vajutada kombinatsioonis Alt + F4, siis sulgeb hetkel aktiivse rakenduse (ei pea liikuma hiiregaekraani paremasse ülanurka).
 • F5 – värskendab („refreshib“) ees olevat rakendust. Väärt abiline veebilehtede puhul, kus kajastatakse realajalisi sündmusi (nt sporditulemused, transpordivahendite saabumised-väljumised, oksjonid, piletimüügid jms).
 • F6 – tõstab enamikes brauserites cursori veebiaadressi sisestamise reale. Nt soovite minna ühelt veebilehelt teisele, siis ei pea hiirega minema aadressi reale ja sealset teksti aktiveerima ülekirjutamiseks. Piisab F6 klahvi vajutamisest ja juba ongi veebiaadressi real olev tekst terves ulatuses aktiveeritud koheseks ülekirjutamiseks (nii saab alustada ka „guugeldamist“, sest kirjutades aadressi reale mitteaadressi alustatakse märksõna alusel otsingut eelnevalt seadistatud/määratud otsingumootoriga).
 • F7 – abiline teksti kontrollimiseks, nt Microsoft Word tarkvaras viiakse klahvivajutuse järel läbi „Spelling and Grammar check“.
 • F8 – arvutit käivitades võimaldab õigeaegne klahvivajutus Microsoft Windowsi puhul avada nn Boot Menu. Kui vajutada sama klahvi tekstiprogrammis Microsoft Word, siis on võimalik selekteerida ala, mis jääb kursori asukoha ja hiirega määratud koha vahele. Kui vajutada klahvi kaks korda lause lõpus, siis selekteeritakse viimane lause (punktist punktini ala). Kui vajutada klahvi kolm korda, siis selekteeritakse kogu dokumendi sisu.
 • F9 – värskendab Microsoft Wordi avatud dokumenti ning Outlookis aktiveerib käsu „Send/Receive All Folders“.
 • F10 – aktiveerib avatud rakenduses menüü rea (menu bar). Kui vajutada dokumendis kombinatsioonina Shift + F10, siis avatakse kursori kohalt sama menüü mis toimuks siis kui vajutada paremat hiire klahvi.
 • F11 – avab ja suleb täisekraani vaated (Full Screen mode/view) enamikes.
 • F12 – avab Microsoft Office programmides (nt Word ja Excel) funktsiooni „Save As“.

 

Ongi kõik! Nuppe on 12 tükki aga neist nii mõnigi aitab kasutada programme kiiremini ja mugavamalt. Levikomi töötajatele kombinatsioone tutvustades tekitas enim elevust F6 funktsioon, mida saab tihti kasutada ja mis annab mõnusalt palju lisaväärtust.

 

Head katsetamist ja avastamist soovib teile,

 

Kuno Peek
Levikomi teenuste juht

3 soovitust: Kuidas hoiduda krüptoviirusest?

Krüptoviirus ehk lunavara on praegu jälle väga aktuaalne probleem. Tegemist on kahjuks sellise viirusega, mida viirusetõrjed hästi ära ei tunne. Krüptoviiruse koopia on tavaliselt tehtud konkreetse kasutaja jaoks ning pahavara andmebaasides info sageli selle kohta puudub.

Seetõttu on krüptoviirusest hoidumine keeruline ning nõuab kasutajate tähelepanelikkust. Valla pääsedes krüpteerib krüptoviirus seadme kõvakettad ning võrgukettad (ettevõtte serveris), kuni tasutakse pättide poolt nõutud lunaraha.

Viirusega nakatudes võib sageli olla ainsaks lahenduseks varukoopiatest failide taastamine. Seetõttu tuletame meelde, et krüptoviirusest hoidumiseks on efektiivseim lahendus tarkvarauuenduste õigeaegne paigaldamine ning kasutajate informeerimine. Tavaliselt hoolitseb IT partner selle eest, et seadmetes kasutatav tarkvara oleks uuendatud ning viirusetõrje ja tulemüürid korralikult töötaksid. Kahjuks ei pruugi aga ka sellest alati piisata.

Siin on mõningad Levikomi poolsed lihtsad, kuid efektiivsed, soovitused krüptoviirusest hoidumiseks (neid tasuks aeg-ajalt tuletada meelde ka ettevõtte töötajatele):

 1. Ei tasu avada kahtlastelt e-maili aadressidelt tulnud kirju (kehtib nii töö kui erakirjade puhul)
 2. Ei tohi avada kirjaga kaasa pandud kahtlase sisuga manuseid
 3. Ei tohi klikkida e-kirjas linkidele, mille osas pole kindel, kuhu need suunduvad

 

Kui näed oma arvutis või serveris kahtlaseid faile (mida ei saa avada ja millel on kahtlased laiendid), siis võta kiiremas korras  ühendust oma IT partneriga! Tehke kindlaks, millega on täpsemalt tegu ning kiire reageerimisega ehk saab viiruse levikut tõkestada.