Kuidas ennetada äikesekahjusid elektroonikale?

Kuidas ennetada äikesekahjusid elektroonikale?

Äikesetorm ei kesta tavaliselt kaua ning selleks ajaks seadmete voolu- ja sidevõrgust (majja sisenevast antenni-, telefoni- või internetivõrgust) lahti ühendamine ei ole keeruline. Lisaks võib ennetav tegevus päästa elektroonikaseadmete elu ja säästa rahakotti ootamatutest kuludest.

Elektroonikaseadmed nagu teler, arvuti, digiboks, ruuter või isegi pesumasin on väga tundlikud äikesest tingitud ülepinge suhtes ning äikesetorm võib need kergelt rivist välja lüüa. Tasub meeles pidada, et saatuslikuks võib saada ka pikselöök, mis tabab elektri- või telefoniliine paari kilomeetri kaugusel kodust!

Siin 3 nippi, kuidas vältida äikesekahjusid elektroonikale:

  1. Tõmba seadmed vooluvõrgust välja – äikeseohu või äikese korral soovitame ennetava meetmena kõik seadmed elektrivõrgust lahti ühendada.
  2. Ühenda lahti ka interneti- ja antennikaablid – oluline on lahti ühendada raadiosideseadme antennikaabel ning võrguseadmete vahelised CAT5 kaablid.
  3. Paigalda ülepingekaitsmed – Igaks juhuks soovitame muretseda ülepingekaitsega pikendusjuhtmed, mida müüakse suuremates ehituspoodides. Äikese otselöögi puhul ei pruugi neist küll piisavalt kasu olla, kuid väiksema ülepinge puhul need aitavad. Ülepingekaitsmete toimimise eelduseks on maandatud maja elektrivõrk.

NB! Soovitame äikeseperioodil ka pikemaks ajaks kodust ära minnes seadmed lahti ühendada.

Miks on ikkagi oluline seadmeid äikese eest kaitsta?

Äikse tekitatud kahju on selline, mis ei allu ühelegi garantiile. Kui on tekkinud äiksekahjustus ka rendiseadmele (sh tasuta rendis olevad seadmed), siis tuleb seade kliendil välja osta ja lisaks tasuda uue seadme paigaldamisega tekkivad kulutused. Ehk siis äikesekahjustusega seadme remont ei kuulu seadme garantii alla ning seadmete väljavahetamist ei kompenseerita. Õnneks on äikesekahjustusi võimalik 3 ülatoodud nippi järgides ennetada.