Käes on äiksehooaeg – kuidas kaitsta oma kodust vara!

Äikesetorm ei kesta tavaliselt kaua ning selleks ajaks seadmete voolu- ja sidevõrgust (majja sisenevast antenni-, telefoni- või internetivõrgust) lahti ühendamine ei ole keeruline. Lisaks võib ennetav tegevus päästa elektroonikaseadmete elu ja säästa rahakotti ootamatutest kuludest. Levikom soovitab kaablid markeerida, et hilisemal tagasiühendamisel taastuks ka teenus.

Elektroonikaseadmed nagu teler, arvuti, digiboks, ruuter või isegi pesumasin on väga tundlikud äikesest tingitud ülepinge suhtes ning äikesetorm võib need kergelt rivist välja lüüa. Tasub meeles pidada, et saatuslikuks võib saada ka pikselöök, mis tabab elektri- või telefoniliine paari kilomeetri kaugusel kodust.

Äikeseohu või äikese korral soovitame ennetava meetmena kõik seadmed elektrivõrgust lahti ühendada. Oluline on lahti ühendada raadiosideseadme antennikaabel ning võrguseadmete vahelised CAT5 kaablid, sest tihti ei ole kasu ka sellest, kui elektrikilbist vool välja lülitada. Vastasel korral võib piksetabamuse liigpinge läbi kilbi ikkagi seadmetesse jõuda.

Kui elamu juurde on paigutatud piksevarras, aitab see ära hoida äikse otsetabamust majale. Piksevarras tekitab maja ümber kaitsesfääri, mis maandab pikse tabamuse. Kuid elektroonikaseadmete kahjustused tekivad üldjuhul olukorras, kus äike tabab lähedalasuvat elektrivõrku. Võrku ühendatud seadmed võivad saada kahjustada ka siis, kui maja kaitseb piksevarras. Levikom soovitab lasta kontrollida oma elamise maanduse olemasolu ja selle puudumisel kutsuda spetsialist.

Teadmiseks Levikomi klientidele! Äikesekahjustusega seadme remont ei kuulu seadme garantii alla ning nende seadmete väljavahetamist ei kompenseerita.

Elektrivõrgu rikete korral helista 1343, õnnetuse korral 112! Maha kukkunud või muul moel kahjustunud elektriliinidest teata koheselt Elektrilevi rikketelefonil 1343.

Internetiühenduse probleemide korral soovitame teha lühiajaline (ca 1 min) elektrikatkestus kõigile arvutivõrgu seadmetele (vastuvõtja, ruuter jm). Probleemide jätkumisel aitame Teid telefonil 1213.