ARVUTIKOOL: kuidas panna enda kasuks tööle kahtlased klaviatuuri klahvid F1…F12?

Levikomi üheks põhitegevuseks on IT teenused, mille raames tegeleme äriklientide IT süsteemide ja töökohtade haldamisega, arendamisega jms. Kõige muu hulgas nõustame ka ettevõtete töötajaid, kuidas nende kasutusse antud IT seadmeid ja tarkvara tõhusalt kasutada.

Sellel kuul jagame teiega nippe klaviatuuri kasutamisest – kuidas panna enda kasuks tööle klaviatuuri ülemisel real olevad F-tähega ja numbriga nupud (F1….F12). Statistika näitab, et 90% arvutikasutajaid neid nuppe süsteemselt ei kasuta. Tegelikult on nende taga väga head funktsioonid, mis võimaldab mõnusamat kasutajakogemust ja ka aja kokkuhoidu!

Saame siis nende nuppude alla „peidetud“ funktsioonidega tuttavaks (ehk mis juhtub, kui neid klahve vajutada mingi tarkvara kasutamise ajal):

 • F1 – avab enamikes programmides abi (Help) akna, millest saab otsida täiendavaid juhiseid tarkvara kastamiseks.
 • F2 – võimaldab ümbernimetada valitud faili või folderit failihalduse programmides (nt File Exploreris).
 • F3 – algatab otsingu funktsiooni failihalduse programmides (nt File Exploreris).
 • F4 – kui vajutada kombinatsioonis Alt + F4, siis sulgeb hetkel aktiivse rakenduse (ei pea liikuma hiiregaekraani paremasse ülanurka).
 • F5 – värskendab („refreshib“) ees olevat rakendust. Väärt abiline veebilehtede puhul, kus kajastatakse realajalisi sündmusi (nt sporditulemused, transpordivahendite saabumised-väljumised, oksjonid, piletimüügid jms).
 • F6 – tõstab enamikes brauserites cursori veebiaadressi sisestamise reale. Nt soovite minna ühelt veebilehelt teisele, siis ei pea hiirega minema aadressi reale ja sealset teksti aktiveerima ülekirjutamiseks. Piisab F6 klahvi vajutamisest ja juba ongi veebiaadressi real olev tekst terves ulatuses aktiveeritud koheseks ülekirjutamiseks (nii saab alustada ka „guugeldamist“, sest kirjutades aadressi reale mitteaadressi alustatakse märksõna alusel otsingut eelnevalt seadistatud/määratud otsingumootoriga).
 • F7 – abiline teksti kontrollimiseks, nt Microsoft Word tarkvaras viiakse klahvivajutuse järel läbi „Spelling and Grammar check“.
 • F8 – arvutit käivitades võimaldab õigeaegne klahvivajutus Microsoft Windowsi puhul avada nn Boot Menu. Kui vajutada sama klahvi tekstiprogrammis Microsoft Word, siis on võimalik selekteerida ala, mis jääb kursori asukoha ja hiirega määratud koha vahele. Kui vajutada klahvi kaks korda lause lõpus, siis selekteeritakse viimane lause (punktist punktini ala). Kui vajutada klahvi kolm korda, siis selekteeritakse kogu dokumendi sisu.
 • F9 – värskendab Microsoft Wordi avatud dokumenti ning Outlookis aktiveerib käsu „Send/Receive All Folders“.
 • F10 – aktiveerib avatud rakenduses menüü rea (menu bar). Kui vajutada dokumendis kombinatsioonina Shift + F10, siis avatakse kursori kohalt sama menüü mis toimuks siis kui vajutada paremat hiire klahvi.
 • F11 – avab ja suleb täisekraani vaated (Full Screen mode/view) enamikes.
 • F12 – avab Microsoft Office programmides (nt Word ja Excel) funktsiooni „Save As“.

 

Ongi kõik! Nuppe on 12 tükki aga neist nii mõnigi aitab kasutada programme kiiremini ja mugavamalt. Levikomi töötajatele kombinatsioone tutvustades tekitas enim elevust F6 funktsioon, mida saab tihti kasutada ja mis annab mõnusalt palju lisaväärtust.

 

Head katsetamist ja avastamist soovib teile,

 

Kuno Peek
Levikomi teenuste juht